O nas - ŚDS

Idź do spisu treści

Menu główne:

O nas

Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem prowadzonym przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej od lipca 2003r. Jest to jedyna taka placówka przeznaczona dla osób dorosłych chorych psychicznie mieszkających na terenie powiatu mińskiego.
Głównym celem ŚDS jest szeroko rozumiana pomoc osobom cierpiącym na chorobę psychiczną w powrocie do uczestniczenia w życiu społecznym.


Oferowane w naszym ośrodku, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości, zajęcia mają na celu pomoc w:

•wykształceniu umiejętności radzenia sobie z doświadczeniem choroby psychicznej
•zapewnienie możliwości dzielenia się własnymi przeżyciami z innymi osobami z doświadczeniem choroby psychicznej
•rozwijaniu poczucia pewności siebie i poczucia własnych możliwości w kontaktach z innymi ludźmi
•poszukiwaniu rozwiązań dla przeżywanych trudności
•zwiększaniu własnej aktywności i w rozwoju zainteresowań
•rozwijaniu umiejętności społecznych
•rozwijaniu bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi

Uczestnicy

Uczestnikiem ŚDS może zostać osoba, która jest osobą dorosłą i ma psychiatryczne rozpoznanie choroby psychicznej. 

Uczestnikami naszego ŚDS są zarówno kobiety jaki i mężczyźni. Ich wiek jest bardzo zróżnicowany. Z zajęć w ŚDS korzystają więc osoby, które stosunkowo niedawno uzyskały pełnoletniość jak i te które są bardziej zaawansowane wiekowo.
Wspólnym doświadczeniem je łączącym jest przeżyty poważny kryzys psychiczny lub długotrwała choroba psychiczna. 

Uczestnicy, poprzez udział w zajęciach i społeczności Środowiskowego Domu pracują nad sobą w celu poprawy stanu zdrowia psychicznego, ale również znajdują tu miejsce do własnego, szeroko rozumianego rozwoju osobistego.
Środowiskowy Dom jest też miejscem, poprzez które, osoby mające w związku z chorobą doświadczenie wyobcowania i osamotnienia, mogą odnajdywać drogę powrotną do aktywniejszego życia sprzed okresu choroby.

Najczęściej zadawane pytania

Od jakiegos czasu choruję psychicznie i zainteresowała mnie oferta  Środowiskowego Domu, co powinienem/powinnam teraz zrobić?
- Jeśli chciałbyś/chciałabyś stać się uczestnikiem ŚDS, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub mailowy z Twojej strony w celu umówienia się na rozmowę konsultacyjną, na której będziesz mógł/mogła się dowiedzieć o ofercie ośrodka

- Czy wymagane jest skierowanie od lekarza?
- Skierowanie nie jest wymagane

- Czy od razu po zgłoszeniu mogę uczestniczyć w zajęciach odbywających się w Środowiskowym Domu?
- Przed uczestniczeniem w zajęciach, proponujemy rozmowy konsultacyjne, na których będziesz mógł/mogła dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania ośrodka oraz w przypadku chęci dalszej uczestniczenia w ŚDS, ustalić wspólnie z terapeutą od kiedy możesz zacząć korzystać z zajęć Środowiskowego Domu. Czasami jest to możliwe już po jednej lub kilku rozmowach konsultacyjnych.

- Czy udział w zajęciach ŚDS jest obowiązkowy każdego dnia?
- Nie jest. To w porozumieniu z własnym terapeutą prowadzącym ustalisz częstotliwość przychodzenia do ośrodka. Jest to dopasowywane indywidualnie z uwagi na Twoje potrzeby i możliwości oraz biorąc pod uwagę dostosowaną do Ciebie ofertę naszych zajęć.

- Czy muszę uczestniczyć we wszystkich zajęciach?
- Nie jest to wymagane. Podobnie jak to jest napisane wyżej, w przypadku zajęć - jest to dopasowywane do Twoich potrzeb i możliwości oraz z uwzględnieniem dostosowanej do Ciebie oferty naszych zajęć.

- Czy za korzystanie z ŚDS będę ponosić odpłatność?
- Środowiskowy Dom nie jest prywatnym ośrodkiem. Uczestnicy ŚDS ponoszą odpłatność ustaloną drogą administracyjną, w wyniku decyzji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Opłatność ta jest zróżnicowana) i jest ustalona na podstawie Wywiadu środowiskowego, który przeprowadzi z Tobą pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. W przypadku dochodu niższego niż 1564zł na jednego członka rodziny będziesz zwolniony z odpłatności za uczestniczenie w zajęciach ŚDS.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego